تبلیغات
دانشجویان صنایع غذایی 88 دانشگاه زابل - سیب زمینی
سه شنبه 18 مرداد 1390

سیب زمینی

   نوشته شده توسط: mojtaba bahre    

عراق هم سیب زمینی ایران را نمی‌خرد!

در حالی که کشور عراق هر ساله سیب‌زمینی مورد نیاز و کمبود داخلی خود را از بازار ایران تامین می‌کرد، طی سه سال اخیر به دلیل بالا بودن میزان مصرف سموم و کودهای شیمیایی و باقی مانده نیترات و ازت در این محصول، از واردات سیب‌زمینی از ایران خودداری می‌کند، این در حالی است که معاون امور تولیدات گیاهی وزارت کشاورزی تاکید دارد که کشور عراق تنها به دلیل حمایت از تولید داخل خود، از واردات این محصول جلوگیری می‌کند.

به دلیل عدم رعایت الگوی کشت در کشور، هر ساله شاهد داستان تکراری افزایش یا کاهش تولید و قیمت سیب زمینی پیاز هستیم و امسال هم کشاورزان به دلیل پایین بودن قیمت خرید محصول برای افزایش عملکرد در واحد سطح و پوشش هزینه‌های تولید به استفاده بی رویه از سموم و کودهای شیمیایی ‌آورده‌اند.

با مصرف سموم و کودهای شیمیایی تولید بیش از دو برابر می‌شود که پایین بودن قیمت خرید را برای کشاورزان جبران می‌کند؛ به طوری که امسال از هر هکتار سطح زیر کشت در استان همدان ن 70 تن سیب‌زمینی برداشت می‌شود!

در این زمینه شهریار رضایی – مدیر عامل اتحادیه سیب‌زمینی‌کاران، تصریح کرد:‌ به دلیل عدم رعایت الگوی کشت و اجباری نبودن آن از سوی وزارت جهاد کشاورزی تولید سیب‌زمینی و پیاز هر ساله با مشکل مواجه است.

وی افزود: با توجه به این‌که تولید سیب‌زمینی بالاترین مصرف آب شیرین را دارد وزارت جهاد کشاورزی باید با اعمال قدرت رعایت الگوی کشت را برای کشاورزان اجباری کند، اما تاکنون قدرت و سیاست مناسبی از سوی این وزارتخانه اعمال نشده است.

رضایی گفت: با توجه به این‌که کشت سیب‌زمینی ریسک بالایی دارد و در صورت بالا بودن سود، سودآوری بسیار خوبی برای کشاورز دارد کشاورزان با استفاده از سموم و کودهای شیمیایی میزان برداشت خود را افزایش می‌دهند که در صورت پایین بودن قیمت خرید هم با بالا بودن تولید، هزینه‌های تولید را جبران کنند.

مدیر عامل اتحادیه سیب‌زمینی‌کاران با اشاره به پایان برداشت سیب‌زمینی در استان اصفهان، گفت:‌ سیب‌زمینی اصفهان برداشت و به قیمت کیلویی 130 تومان از سوی سازمان تعاون مرکزی و با منابع داخلی این سازمان خریداری شد.

وی گفت: سیب‌زمینی استان همدان در حال برداشت است اما کشاورزان به دلیل پایین بودن قیمت، حاضر به فروش محصول صورت خرید تضمینی نیستند.

مدیر عامل اتحادیه سیب‌زمینی‌کاران با اشاره به بالا بودن برداشت سیب‌زمینی در استان همدان، ابراز امیدواری کرد: محصول برداشت شده از طریق بازار داخلی یا خارجی به فروش برسد و در انبارها نماند چرا که بازار برای عرضه محصول پاییزه استان‌های اصفهان، شیراز، کردستان و اردبیل، اشباع خواهد بود.

رضایی با اشاره به صادرات 300 هزار تنی سیب‌زمینی در سال گذشته، گفت: امسال هیچ مقداری از تولید صادر نشده است و از نظر کیفیت با عراقی‌ها هم نمی‌توان رقابت کرد.

وی اظهار کرد: تولید ارگانیک یا نیمه ارگانیک هزینه‌های تولید کشاورزان را تامین نمی‌کند لذا کشاورزان با استفاده از سموم و کودهای شیمیایی مجبورند تناژ تولید را افزایش دهند تا هزینه‌هایشان را جبران کند.

مدیر عامل اتحادیه سیب‌زمینی‌کاران تاکید کرد: تنها راهکار در این زمینه اعمال قدرت از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای رعایت الگوی کشت است. همچنین می‌توان بازارهای هدف را قبل از کشت شناسایی کرد و تولید را براساس نیاز و تقاضای بازارهای هدف طراحی کرد در صورتی که این سیاست نیازمند پشتیبانی و حمایت مالی است.

به گفته وی ایران نسبت به دیگر کشورها در مصرف سموم عقب مانده است.

.